ÔÓÁÌÐÉÏÍÓ ËÉÃÊ / ÁÍÔÅÑËÅ×Ô-ÏÓÖÐ / CHAMPIONS LEAGUE / ANDERLECHT-OLYMPIAKOS

γράφει  ο   Διονύσης  Καράμπελας.

Ρομπέρτο – Μήτρογλου

Σε ποιον από τους δύο να ανάψεις μεγαλύτερη λαμπάδα ;

Αν κοιτάξει κανείς τα στατιστικά του αγώνα θα πει πολύ εύκολα : μα φυσικά στον Μήτρογλου, τρία γκολ έβγαλε ο άνθρωπος, τι άλλο να κάνει για να αναδειχτεί πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα (σε αυτό συμφωνεί και το επίσημο siteτης uefa);

Αν συνεχίσεις όμως να κοιτάς τα στατιστικά του αγώνα, θα παρατηρήσεις ότι η Άντερλεχτ είχε 18 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων οι 7 ήταν μέσα στην εστία (μαζί με ένα πέναλτι) και 0 τέρματα. Κάπου εδώ μπαίνει και ο προβληματισμός για τον Ρομπέρτο, ο οποίος με τις καταπληκτικές του επεμβάσεις, κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό, όταν το αποτέλεσμα ήταν ακόμα πολύ ρευστό και μάλλον κάπου εκεί σώθηκε η παρτίδα .

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νωθρά το παιχνίδι. Μέχρι το 15’ οι γηπεδούχοι είχαν κάνει τέσσερις φάσεις στην εστία των ερυθρόλευκων (4’, 11’, 13’ και 15’), με μεγαλύτερες ευκαιρίες στο 11’ και στο 15’. Στο διάστημα αυτό, ο Ολυμπιακός έχει να αντιπαραθέσει το σουτ του Σάμαρη στην κίνηση μετά από κόρνερ του Βάις στο 8’. Φτάνουμε έτσι στο 17’ και κόντρα στην ροή του αγώνα ο Ολυμπιακός θα προηγηθεί στο σκορ. Ο Σαβιόλα προσπαθεί να παίξει το ένα – δύο με τον Βάις, ο τελευταίος χάνει την μπάλα από τους αμυντικούς της Άντερλεχτ, ο Σαβιόλα ξαναμπαίνει στην φάση και δίνει πάσα – έτοιμο γκολ στον Μήτρογλου 0-1.

Κάπου εκεί περιμένεις ότι η νεανική ομάδα των Βέλγων θα παγώσει μετά την απρόσμενη εξέλιξη του αγώνα. Εκείνοι όμως επιτίθενται με μεγαλύτερη σφοδρότητα στην εστία των πρωταθλητών. Και αφού χάνουν μία ευκαιρία στο 19’, φτάνουμε στο 24’ όπου κερδίζουν κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Σάμαρης αγκαλιάζει τον Κλιέσταντ και ο διαιτητής δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα του πέναλτι και παρατηρεί με κίτρινη κάρτα τον νεαρό αμυντικό μέσο. Ευτυχώς όμως σε εκείνο το σημείο ‘’παίρνει το όπλο του’’ ο Ρομπέρτο, ο οποίος με εξαιρετική επέμβαση στη δεξιά του γωνία αποσοβεί την ισοφάριση στο πέναλτι του Μίτροβιτς και μάλιστα με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Να σημειωθεί ότι δύο λεπτά πριν, πάλι σε κόρνερ των Βέλγων, υπήρξαν αψιμαχίες μέσα στην περιοχή των πρωταθλητών με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σάμαρη. Μάλλον είναι φάση δουλεμένη στην προπόνηση, πέναλτι ο Σάμαρης, απόκρουση ο Ρομπέρτο, αφού ακριβώς το ίδιο έγινε και στο παιχνίδι με την Παρί !!!

Η Άντερλεχτ συνεχίζει με φουλ επιθετικό ρυθμό μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έχοντας ακόμα έξι (ναι έξι) καλές στιγμές μέχρι τη λήξη του (29’, 31’, 34, 40’ και 43). Μεγάλη αδυναμία του Ολυμπιακού σε αυτό το διάστημα είναι η αριστερή πλευρά της άμυνας του, όπου οι Βέλγοι κάνουν ότι θέλουν. Σημαντική ευθύνη σε αυτό έχει όχι μόνο το αριστερό μπακ (Μπονγκ) αλλά και ο Ολαϊτάν, ο οποίος είναι ωσεί παρόν στον αγωνιστικό χώρο. Βέβαια και από την άλλη πλευρά του γηπέδου, κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τον Βάις, αλλά ευτυχώς για τον Ολυμπιακό ο αρχηγός του (Μανιάτης), που κάλυπτε το δεξί άκρο της άμυνας ήταν σε καταπληκτική μέρα και μετά τους δύο κορυφαίους του Ολυμπιακού που αναφέραμε ήταν ο τρίτος σε απόδοση.

Με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε και το δεύτερο. Με τους Βέλγους δηλαδή να πιέζουν αφόρητα τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης και να χάνουν τρεις πολύ μεγάλες για να ισοφαρίσουν (48’, 52’ και 53’), με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να κρατάει όρθια την ομάδα του.

Φτάνουμε στο 56’, σημείο στο οποίο Ολυμπιακός και Μήτρογλου διπλασιάζουν τα τέρματα τους και πάλι κόντρα στη ροή του αγώνα. Από κεφαλιά του Εντιγκά λίγο κάτω από τη γραμμή του κέντρου και μετά από λάθος του κεντρικού αμυντικού διδύμου των Βέλγων, φτάνει η μπάλα στον Μήτρογλου λίγο μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο οποίος κατεβάζει την μπάλα με την άνεσή του και τη στέλνει με έξοχο πλασέ να αναπαυθεί στη δεξιά γωνία της εστίας των Βέλγων 0-2. Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αλλά κάτι έλειπε ακόμα από το παιχνίδι. Αυτό ήταν το καταπληκτικό τρίτο γκολ του Μήτρογλου, οποίος με εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Καμίνσκι, στο 72’, 0-3. Όπως ήταν φυσικό από το σημείο αυτό και οι 22 που ήταν στον αγωνιστικό χώρο περίμεναν να ακουστεί το τελικό σφύριγμα του διαιτητή και να γραφτεί στην ιστορία η μεγαλύτερη εκτός έδρας των πρωταθλητών Ελλάδας στο θεσμό.

Η στατιστική του αγώνα έγραψε : τελικές προσπάθειες των Βέλγων 18, εκ των οποίων 7 εντός εστίας και 11 εκτός. Τελικές προσπάθειες των πρωταθλητών 8, εκ των οποίων 5 εντός εστίας και 3 εκτός. Δηλαδή ο Ολυμπιακός χρειάστηκε κάτι λιγότερο από τρεις τελικές ανά γκολ. Τρελό ποσοστό !!! Γι’ αυτό, εν όψη του επόμενου παιχνιδιού των πρωταθλητών στη Λισαβόνα με την Μπενφίκα, θα πρέπει να γίνει μεγάλο ανακάτεμα στην τράπουλα για να μπορέσει να σταθεί όρθιος ο Ολυμπιακός στην καυτή έδρα των Πορτογάλων. Γιατί παρά την μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού στη συγκεκριμένη διοργάνωση, η εικόνα του παιχνιδιού δεν ήταν αυτή που φαίνεται από το αποτέλεσμα. Ίσως να υπήρξε άνωθεν βοήθεια μετά την ατυχία που είχε ο Ολυμπιακός στο προηγούμενο παιχνίδι του στο θεσμό (στο πρώτο ημίχρονο) με την Παρί.